سیاستمدار ایران

پیشتازی اصولگرایان؛ سرتیتر جالب و تحلیل برخی رسانه‌های عربی

حدود ده ساعت پس از پایان أخذ رأی در یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی، برخی منابع سرشناس عربی به موضوع «پیشتازی اصولگرایان» در انتخابات مجلس پرداختند. برخی رسانه‌های سرشناس عربی مثل الجزیره و فرانس24 عربی گزارش کردند که بعد از شمارش اولیه آراء، اصولگرایان پیشتاز هستند.

حدود ده ساعت پس از پایان أخذ رأی در یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی، برخی منابع سرشناس عربی به موضوع «پیشتازی اصولگرایان» در انتخابات مجلس پرداختند.

وبسایت شبکه خبری الجزیره نوشت، «شمارش آراء در ایران شروع شده و نشانه‌ها حکایت از این دارد که اصولگرایان بیشتر کرسی‌های پارلمان را از خود کرده‌اند».

وبسایت شبکه خبری «فرانس 24 عربی»‌ نوشت، «انتخابات ایران؛ اصولگرایان در سایه کمترین مشارکت در چهل سال اخیر، به سوی پیروزی».

وبگاه خبری «عربی 21» در گزارشی تیتر زد: «مراکز رأی‌گیری بسته شده است. احتمالا اصولگرایان کرسی‌های مجلس را درنوردیدند».

روزنامه «الوطن» مصر نیز با تیتر «تأیید پیشگامی آنها؛ پیروزی اصولگرایان در انتخابات پارلمانی ایران به چه معناست؟» به تحلیل موضوع پرداخت.

* * *

الجزیره نوشت: نیمه‌شب جمعه، بعد از چند بار تمدید مهلت رأی‌گیری، مراکز أخذ رأی بسته شد. گزارش‌ها حاکی از پیروزی اصولگرایان و کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان است. مسئولان گفته‌اند، احتمال نمی‌رود که نتایج نهایی تا قبل از یکشنبه اعلام شود.

الجزیره در بخشی دیگر نوشت، انتخابات ایران با خبر کشف ابتلای برخی افراد در ایران به ویروس کرونا هم‌زمان شد. این ویروس سبب جان باختن چهار نفر شده که در میان ساکنان ایران، ترس ایجاد کرده است. خبرگزاری‌های ایرانی هم گفته‌اند که [شماری از] ایرانی‌ها به دلیل نارضایتی از عملکرد سیاسیون و افزایش نرخ بیکاری و سختی اوضاع معیشتی، از حضور در انتخابات خودداری کردند.

وبسایت فرانس 24 نوشت، اواخر جمعه شب مراکز أخذ رأی بسته شد... ایرانی‌ها روز جمعه برای انتخابا نمایندگانشان پای صندوق رأی رفتند. این دور از انتخابات مجلس، شاهد اقبال ضعیفی بود و احتمال داده شده که اصولگرایان اکثریت کرسی‌ها را از «میانه‌روها و اصلاح‌طلبان» بگیرند. با این حال، احتمال نمی‌رود که نتیجه نهایی تا قبل یکشنبه اعلام شود.

فرانس‌24، تمدید ساعات أخذ رأی را به دلیل تلاش برای افزایش مشارکت در انتخابات توصیف کرد و نوشت: پنج بار مدت أخذ رأی تمدید شد تا رأی‌دهندگان بیشتری در انتخابات شرکت کنند... وزارت کشور قبل از انتخابات اعلام کرده بود که میزان مشارکت در انتخابات مجلس در طول چهل سال گذشته، هیچ گاه از پنجاه درصد کمتر نبوده است.

این رسانه فرانسوی همچنین به صف‌های طولانی در جنوب تهران هم اشاره کرد. این رسانه نوشت: در جنوب تهران که اصولگرایان پایگاه مستحکمی دارند، صف‌هایی طولانی مقابل مراکز أخذ رأی شکل گرفت. اما در شمال پایتخت شمار شرکت‌کنندگان [در انتخابات] کمتر بود.

عربی 21 هم نوشت، احتمال می‌رود که اصولگرایان مجلس را درنوردند... نتایج نهایی احتمالا تا قبل از یکشنبه اعلام نخواهد شد. مسئولان اعلام کرده‌اند که مدارس ده شهر بزرگ به دلیل ادامه شمارش آراء امروز تعطیل است.

روزنامه الوطن مصر پیروزی احتمالی اصولگرایان را تحلیل کرد و به نقل از «هانی سلیمان» کارشناس مصری امور ایران نوشت، نتیجه انتخابات مجلس، غافلگیرکننده نخواهد بود. همه نشانه‌ها حاکی از آن بود و هست که اصولگرایان در این انتخابات پیروز می‌شوند.

این کارشناس مصری گفت: «کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان توسط  اصولگرایان شبیه انتخابات سال ۲۰۰۴ است که اصولگرایان در آن پیروز شدند و در نهایت به این انجامید که رئیس‌جمهوری نزدیک به جریان اصولگرا روی کار آمد و در سال ۲۰۰۵ محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور شد. این روند مشابه آن است و نتیجه انتخابات مجلس، مقدمه‌ای برای رئیس‌جمهوری است که  از جریان اصولگراست».